kategória: Interiér / projekt: Loftový byt Čerešne ČFL

lokalita: Bratislava / rok: 2023

Loftový byt Čerešne ČFL 

Lokalita: Bratislava

Rok: 2023

Slovo mezonet pochádza z francúzskeho „maisonette“, čo znamená domček alebo malý dom. Tento typ bývania pripomína rodinný dom, a to tým, že ho rozdeľuje do viacerých úrovní, respektíve podlaží. Naše mezonety v Čerešniach majú s rodinným domom spoločný ešte jeden dôležitý benefit – vlastný priestor v exteriéri. Môžeme ich teda oprávnene označiť ako „domy v bytových komplexoch“, a to so všetkými výhodami, ktoré k tomu patria. Komfort domu ponúkajú mezonety aj v interiéri. Veľkorysý priestor a vysoké stropy umožňujú atypické a originálne architektonické riešenia, ktoré by v bežných bytoch jednoducho neboli možné.

Jedinečné výhľady, atypická architektúra a funkčnosť

Unikátny 4-izbový byt sa nachádza na 7. podlaží bloku N, dominanty 2. fázy Čerešne Lake a jeho úžitková plocha je bezmála 180 metrov štvorcových. Pozdĺž celého bytu sa tiahne terasa s podobne štedrou výmerou až 101,16 m2.

„Hoci si byt bude hľadať svojho majiteľa v štandardnom vyhotovení, súčasťou našej DNA je, že pristupujeme ku každému projektu osobne, ako by sme v ňom sami mali bývať a žiť. Rozhodli sme sa preto, v spolupráci s dizajnérmi ateliéru BLZK architekti vytvoriť, netradične, aj návrh interiéru,“ hovorí Tomáš Šebo. V interiéri však nečakajte žiadnu okázalosť. „Inšpiráciou nám bol typický loft v New Yorku s dávkou originality. V spolupráci s interiérovými dizajnérmi sme sa tak snažili navrhnúť priestor, ktorý nepodlieha trendom a je praktický a príjemný na bývanie,“ dodáva.

Hlavný obývací priestor, v ktorom sa odohráva väčšina dňa, je zariadený v modernom industriálnom štýle. Nábytok je v priestore riešený tak, aby nebránil unikátnym výhľadom na tri svetové strany, vďaka kompletne preskleným stenám, ktoré sú vybavené tieniacou technikou už v rámci štandardu. Ponúka pohľady na mestskú panorámu, masív Devínskej Kobyly, ako aj na Les Sitina. Budúci majiteľ tak môže naberať inšpiráciu nerušene každý deň po prebudení a počas celého dňa. O zabezpečenie dostatku súkromia sa postarajú atypické piliere, ktoré lemujú priestory terasy. „Chceli sme nechať vyniknúť monumentalitu a veľkosť priestoru a práve interiérovým riešením ju podporiť. Aj preto sme sa rozhodli zachovať strop a dva dominantné stĺpy v pôvodnom surovom stave s priznaným materiálom. Z rovnakého dôvodu sme priestor nezastavovali vstavaným nábytkom, ktorý by svojou hmotou zbytočne konkuroval pôvodným konštrukciám. Surový betón sme harmonicky doladili masívnym drevom a kovovými prvkami. Zamerali sme sa najmä na solitérne dizajnové prvky ktorým takýto priestor dovolí krásne vyniknúť. Ateliérový charakter bytu sme podporili umeleckými dekoráciami,“ dodáva architekt a interiérový dizajnér Matej Balážik.