Skip to main content

10 praktických tipov ako na krajší interiér

Zariaďujete byt či dom a máte pocit, že vášmu interiéru stále niečo chýba? Máme pre vás 10 praktických tipov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť krajší interiér vďaka minimálnym a jednoduchým zásahom ako pridanie rastlín, textílií či umenia.

Tip č. 1: Krajší interiér vám pomôžu vytvoriť rastliny

Ako dosiahnuť vo vašom byte či dome prepojenie interiéru s exteriérom? Odpoveď je jednoduchá, umiestnite do priestoru rastliny.

Oživia ho a zároveň doň prinesú pokoj a harmóniu. Mnohé rastlinky sú zároveň naozaj oku lahodiace a skutočne vám pomôžu vytvoriť krajší interiér. 

(článok pokračuje pod galériou)

Tip č. 2: Textílie zútulnia interiér a vylepšia akustiku

Ak máte pocit, že váš interiér je moc strohý, alebo ste stavili na minimalistický dizajn a svoje bývanie chcete zútulniť, využite textílie ako závesy či koberce. Tie vám pomôžu vytvoriť nielen krajší, ale aj útulnejší interiér.

Okrem toho vám pomôžu vylepšiť akustiku v interiéri, najmä vo väčších priestoroch, a takisto vytvárajú kontrast k pravým uhlom a čistým líniám.

(článok pokračuje pod galériou)

Tip č. 3: Ambientné osvetlenie dotvorí atmosféru

Ak chcete zvýrazniť či naopak potlačiť určité časti interiéru, pomôže vám s tým abientné osvetlenie. Tento typ osvetlenia ovplyvňuje atmosféru v priestore a pomáha vytvoriť určitú špecifickú scénu a náladu. Niekedy stačí tak málo a váš interiér bude zrazu vďaka ambientnému osvetleniu budiť celkom iný dojem. Vyskúšajte.

(článok pokračuje pod galériou)

Tip č. 4: Krajší interiér vám pomôže dotvoriť aj umenie

Zdá sa vám priestor, v ktorom bývate, nudný alebo fádny? Neviete, ako mu dodať akcentujúce prvkyUmiestnite do svojho interiéru sochy alebo obrazy. Platí pri tom pravidlo, že je vhodné umiestňovať ich na dobre viditeľné miesta. Práve umenie je skvelá voľba v prípade, keď si chcete doslova na počkanie vyčarovať krajší interiér. 

(článok pokračuje pod galériou)
Netrúfate si na vylepšenie interiéru sami? V prípade záujmu o vypracovanie nezáväznej cenovej ponuky pre návrh interiéru nás neváhajte
KONTAKTOVAŤ

 

Tip č. 5: Dekorácie podľa vášho vlastného vkusu

Premýšľate, ako prepojiť interiér s vami ako jeho obyvateľmi a dodať mu dušuUmiestnite do priestoru dekorácie, ktoré v ňom zanechajú jedinečnú stopu po vás ako obyvateľoch a dodajú mu jedinečný charakter. Nebojte sa aj priestorovo výraznejších dekorácií, ktoré napríklad súvisia s vaším obľúbeným športom (surfovanie, vzdušná akrobacia, atď.)

(článok pokračuje pod galériou)

Tip č. 6: Stavte na dizajnové svietidlá a solitéry

Ak neviete, ako dotvoriť a vyzdvihnúť charakter vášho interiéru, siahnite po dizajnových solitéroch či svietidlách. S ich pomocou vnesiete do interiéru akcentujúci alebo dokonca dominantný prvok, ktorý na seba bude pútať pozornosť. Týmto spôsobom dodáte priestoru jedinečný charakter a odlíšite sa. 

(článok pokračuje pod galériou)

 

Tip č. 7: Špecifický štýl a krajší interiér

Ak by vám zo všetkých týchto tipov mal pomôcť iba jeden jediný, tak tento – vyberte si štýl a držte sa ho! 😊

V celom interiéri sa snažte dodržiavať farebno-materiálový základ a štýl vhodne zakomponujte do charakteru jednotlivých miestností. Aj nábytok, doplnky a stolárske zostavy vyberajte v jednotnom štýle tak, aby spolu ladili. V interiéri tak dosiahnete harmóniu a budete sa vo svojom dome či byte cítiť naozaj dobre.

(článok pokračuje pod galériou)

 

Tip č. 8: Tapety a iné povrchové úpravy oživia váš interiér

Ak chcete v interiéri urobiť malý zásah, ktorý vám ale prinesie veľkú zmenu, stavte na tapety. Nemusíte sa báť, v budúcnosti ich dokážete ľahko vymeniť, ak by sa vám zunovali. V interiéri vytvárajú jedinečný dojem a dokážu tiež opticky meniť proporciu priestoru. Fázy mesiaca, kvety či zvieratká do detskej izby? Fantázii sa medze nekladú.

(článok pokračuje pod galériou)

 

Tip č. 9: Obklady stien ako prekvapivý nápad na krajší interiér

Jednoduchá, rýchla a veľmi efektívna pomoc pre krajší interiér je aj inštalácia obkladov stien. A to nielen z estetických, ale aj z praktických dôvodov. Obklady stien vám totiž pomôžu v interiéri skryť technické zariadenia (napr. rozvodové skrine) či zjendodušiť údržbu priestoru.

Opticky zároveň zvýraznia alebo potlačia obloženú plochu a dokážu tiež zabezpečiť plynulý prechod medzi vstavanými skriňami a vertikálnymi konštrukciami

(článok pokračuje pod galériou)

 

Tip č. 10: Zrkadlá tiež pomôžu dotvoriť krajší interiér

Premýšľate, ako zväčšiť  priestor, v ktorom bývate? Alebo ako potlačiť či naopak zvýrazniť určitú plochu vo vašom byte či dome? Využite zrkadlá. Okrem svojej funkčnosti vám budú slúžiť aj ako dizajnový prvok v interiéri a malý bonus… každý deň sa v nich uvidíte 😉 Hodia sa pritom nielen do kúpeľne či do predsiene – nechajte sa inšpirovať tipmi z našich návrhov interiéru.

(článok pokračuje pod galériou)

 

Potrebujete pomoc od architekta?

Tipy z tohto článku predstavujú malé zásahy, ktorými si svojpomocne dokážete upraviť interiér tak, aby bol krajší a aby ste sa v ňom cítili lepšie. Tieto rýchle a drobné zmeny vám pomôžu najmä s už existujúcim bývaním. Ak však chcete interiér, ktorý spolu celý súvisí a je zameraný na celkovú funkčnosť, harmóniu, vzťah medzi charakterom, vizuálom a funkciou priestoru, bude najlepšie osloviť profesionálneho architekta.

Pri spolupráci s architektom si totiž kupujete nielen samotný návrh, ale aj roky nadobudnutých vedomostí a skúseností, ktoré nemusíte pracne získavať sami a učiť sa na vlastných chybách. Vďaka tomu budete mať interiér, ktorý je funkčný a zároveň dobre vyzerá. Profesionálny návrh od architekta sa vám oplatí najmä vtedy, ak rekonštruujete, alebo ste práve vo fáze kúpy domu či bytu a máte pred sebou úplne nový projekt. Radi vám s ním pomôžeme 🙂

Pre viac inšpirácie nás tiež nezabudnite sledovať na našom Instagrame.

 

V prípade záujmu o vypracovanie nezáväznej cenovej ponuky nás neváhajte KONTAKTOVAŤ

Zaujal vás tento článok?

Odoberajte náš newsletter, ktorý zasielame približne 6-9x do roka a dávame v ňom praktické rady a tipy, ktoré nenájdete nikde inde. Žiadny spam, iba naše rokmi nazbierané cenné skúsenosti. A vždy sa predsa môžete odhlásiť 🙂

Odosiela sa...

Ďakujeme za odber!

architekt

Matej Balážik

Je absolvent odboru architektúra na Fakulte architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a už krátko po škole založil svoje vlastné architektonické štúdio BLZK architekti. Štúdio sa zameriava najmä na architektúru a interiérový dizajn privátnych aj komerčných projektov. Magazín ASB ho zaradil medzi mladé ateliéry, ktoré sa oplatí sledovať. Matej okrem minimalistického dizajnu miluje aj cestovanie a rád zdieľa tipy zo svojej bohatej architektonickej praxe.